איפה נגיש בקשת החזר מס הכנסה

בקשת החזר מס הכנסה

באופן כללי, בקשה להחזר מס ניתן להגיש בשני אופנים: בצורה עצמאית ודרך גורם מקצועי שמתווך בין מי שמבקש את ההחזר לבין מס הכנסה. האפשרויות הן לרוב: חברות ומשרדים העוסקים בהחזרי מס, משרד רואה חשבון, משרד יועץ מס ואנשי מקצוע דומים. את הבקשה המלאה, הכוללת את כל המסמכים והראיות שיש בידיכם, יש להגיש לרשות המיסים.

יש מסלול הגשה שונה לשכירים ולעצמאים – עצמאיים בכל מקרה צריכים להגיש טופס 1301 למס הכנסה, ואם נמצא שהם זכאים להחזר מס, הם יקבלו אותו. הם גם מעסיקים לרוב רואה חשבון שעוזר להם גם כך בתהליך. שכירים, שאינם חייבים בדיווח שנתי מיוחד, צריכים להגיש טופס 135. בדיקת החזר מס אצל איש מקצוע היא השלב הראשון בשביל האזרח השכיר שמעוניין לבדוק את זכאותו.

בדיקת זכאות להחזרי מס והחזר מס הכנסה

קודם כל, יש להבין מהן הסיבות האפשרויות שבגינן אזרח ישראלי יהיה זכאי לקבל החזר מס ממס הכנסה. מס הכנסה מחושב באופן שנתי ובאופן משוער, ובמידה והתרחשו שינויים בשכר אצל העובד השכיר במהלך השנה – כמו למשל החלפת עבודות או זמן ששהה באבטלה – קיים סיכוי סביר שהעובד שילם סכום עודף ויהיה זכאי להחזר. זהו עניין שבשגרה וקורה כל הזמן ולישראלים רבים – מודעות בנושאים כלכליים בכלל והחזרי מס בפרט היא חשובה במיוחד וכספים רבים יושבים ללא דורש במשרדים של רשות המיסים.

מעבר לכך, הרבה סטאטוסים אישיים של אזרחים מן השורה מזכים אותם בהטבות מס שאולי הם אינם מודעים אליהן, כמו למשל: תואר אקדמי, בעיות רפואיות מאובחנות רשמית, ילדים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים, נשים בהיריון, קבלת תשלומים מהמוסד לביטוח לאומי, הפרשות לקרן פנסיה וגמל, תרומות, השקעות בשוק ההון – ועוד.

בקשת החזר מס הכנסה

עצמונית או דרך איש מקצוע?

בקשת החזר מס הכנסה היא עניין מסובך וסבוך. כמו שכבר הבנתם, קיימות עילות רבות לבקשת החזר. רק איש מקצוע מכיר את כולן, ידע לאבחן את מצבכם באופן מדויק ולמקסם את גובה הכספים שתקבלו. רק איש מקצוע מכיר גם את כל הבירוקרטיה לעומקה, יודע איך למלא את הטפסים, יודע מאילו מכשולים יש להימנע – מה שהאזרח הממוצע אינו יודע ועשוי להיתקל בבעיות רבות שעשויות להתעורר בתהליך בקשת החזר המס. מיותר לציין כמה שזה יכול להיות מתיש, מעיק ומעייף. האפשרות הטובה ביותר היא אכן למנוע מעצמכם את המתואר ולתת לאיש מקצוע לעשות את זה בשבילכם. זה המקצוע שלו ובזה הוא מבין. תנו לעצמכם את האפשרות להתעסק בחיים שלכם במקום בבירוקרטיה ממסדית.

אישורים ומסמכים

קצרה היריעה מלהכיל את מלוא המסמכים שיש להנפיק ולהגיש למען הגשת בקשה מסודרת להחזר מס. מדובר בדיווח על הכנסות, מענקים, הפרשות לקרנות, הוצאות וניכויים אישיים, השקעות בשוק ההון, אישורים רפואיים, מסמכים המעידים על סטאטוס אישי או תואר אקדמי ורבים אחרים. מומלץ כאמור להיעזר באיש מקצוע שיעשה את זה בשמכם ובמאמץ מינימאלי מצידכם.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *